Skip to content

Nyári Evangélikus Pedagógus Akadémia, 2023 - Bonyhád - Harmadik nap

A találkozó harmadik napjára újabb szakmai programokat kínáltak a szervezők. A szellemi töltekezéshez módszertani, gyakorlati, ismeretbővítő, attitűderősítő és érzékenyítő előadások közül választhattak a pedagógusok. A bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium csodaszép főépületében és a nemrégiben újjáépített Bajcsy utcai iskolarészben 11 modern, jól felszerelt tanteremben zajlottak az interaktív előadások.

A NYEPA résztvevői több szempontból megközelítve – az EPSZTI tantárgygondozóinak vezetésével – keresték a választ például arra a kérdésre, hogy a 21. századi egyházi iskolákban miként lehet hitelesen megjeleníteni a tanári szerepet, hogyan lehet kompetenciahatárainkat megtartva, önazonosan kommunikálni a partneri együttműködés sikerességére figyelve. Mesterpedagógusok innovatív megközelítéseivel találkoztak azok, akik fából vaskarika készítésére, vagy az érettségi traumáinak internetes mémekkel való feloldására vállalkoztak. Az előbbi esetben humán- és reálszakos pedagógusok kaphattak a tantárgyközi projektmunka lehetőségére több ötletet, élménypedagógiai elemekkel átszőtt workshopon. Az utóbbin a „teljesség és a tudományosság igénye nélkül” nyerhettek bepillantást a tanárok a beszélt és digitális nyelvi humor világába. Egy rendhagyó kémia órán diákok „szituációs vizsgázását” figyelhették meg a tanárok. Ugyanitt azt is láthatták, hogy a tanulói kísérletek elvégzői és a munkafolyamatot dokumentáló diákfotós, diákoperatőr egyaránt tud a természettudományos ismeretekre – ha úgy tetszik a tananyagra – koncentrálni.

Az elméleti ismeretek rendszerezésére nyitottak a pszichológiai tanácsadás egyik területével, a családterápia alapjaival ismerkedhettek, míg a gyakorlati megvalósításra orientált kollégák a figyelem nehézségeivel küzdő diákokat segítő gyógypedagógiai programmal találkozhattak.

Különös színt jelentett az evangélikus programokon már többször hallott személyiségfejlesztő tréner egyszerű és hatékony önbizalomnövelő technikákat bemutató előadása, valamint a most először bemutatott gyermekjóga foglalkozás, ahol a résztvevők hallhattak az iskolai gyermekjóga tapasztalatairól és maguk is kipróbálhattak néhány gyakorlatot.

A jelenlévő iskolalelkészek csoportjához néhány pedagógus és intézményvezető is csatlakozott. Ők az oktatás és a vallásosság témaköréről beszélgetettek, a „vallásmérgezéshez”, valamint a pedagógus és lelkész kompetenciáihoz kapcsolódó kérdéseket is érintve.A találkozót záró, úrvacsorás istentiszteletnek a bonyhádi római katolikus templom adott helyet.

A liturgiában Makán Hargita és Schaller Bernadett iskolalelkészek szolgáltak, Szemerei János püspök Pál apostol filippiekhez írott levele alapján hirdette Isten igéjét.

A levél 4,7 igeszakaszának biztatására fűzött prédikáció röviden reflektált a napi aktualitásra – az istentisztelet előtt néhány órával elfogadott státusztörvényre –, az idei tanévet meghatározó nehézségekre. A járvány, a háború, a rezsiválság mind olyan kívülről érkező kihívás, amelyre a Magyarországi Evangélikus Egyház és az evangélikus óvodákban, általános- és középiskolákban, kollégiumokban hivatásukhoz elkötelezetten ragaszkodó pedagógusok és az őket segítő munkatársak Isten békességében bízva tudnak válaszolni. Semmiért sem aggodalmaskodva, imádsággal és hálaadással végzik szolgálatukat minden nap.

Az istentiszteletet követően Andorka Gábor igazgató házigazdaként búcsúzott a találkozó résztvevőitől, majd Varga Márta osztályvezető megköszönte a vendéglátó bonyhádi kollégák munkáját. Külön kiemelte Andorka Gábor intézményvezető feladatdelegálási képességét és azt a megbízható munkatársi közösséget, akik nélkül egy ekkora komplexum működtetése nem lenne sikeres. Megköszönte Gűth Tamás igazgatóhelyettes fáradhatatlan helytállását, amit már a szervezés hónapjaiban is érzékelhettünk, ám a találkozó során mindenki megtapasztalhatta: konferanszié, zenész, szólóénekes, koordinátor, mindenre figyelő információs központ és kitartó beszélgetőtárs volt egy személyben.

Varga Márta bejelentette, hogy a következő évben a Nyári Evangélikus Pedagógus Akadémia Kőszegen kerül megrendezésre.
Mesterházy Balázs, a Kőszegi Evangélikus Középiskola intézményvezetője kedvesen invitálta a jelenlévőket és általuk minden evangélikus pedagógust: jövőre találkozzunk az Alpokalján, a TEKI-ben!

A rendezvény harmadik napjáról készül további képek megtekinthetők az Evangélikus Nevelés facebook oldalán.

Szöveg: Bujdosó Erika
Fénykép: Magyari Márton