Skip to content

Nyári Evangélikus Pedagógus Akadémia, 2023 - Bonyhád - Második nap

A Nyári Evangélikus Pedagógus Akadémia második napja Makán Hargita iskolalelkész áhítatával kezdődött. Luther reggeli imádsága kapcsolta közösségbe a jelenlévőket, majd Zebedeus fiainak példázatából (Mt 20, 20) a „Köztetek azonban ne így legyen” igevers alapján, a tanév során többször megélt saját élményeit idézve hívott közös továbbgondolkodásra a lelkésznő. Mi következik az életünkben abból, hogy Krisztus követői vagyunk? Számunkra az irgalom, a befogadás azt is jelentheti, hogy egy megháborodott korban ellenpólust képzünk, azt pedig mindenképpen, hogy nekünk van „ablakunk” a fényre, a reménységre. Ismerjük, megéljük az indulatosságot, a haragot, és a békesség megteremtéséhez szükséges erőtartalékaink időnként lemerülőben lehetnek és le is merülhetnek, ám mindezek ellenére tudunk békességet teremteni, ha kell.

A találkozó második napjának szokásos, választható kirándulásokkal gazdag programja a töltekezést segítette.

Nemcsak a program volt változatos, de az időjárás is – volt futó zápor, kiadós eső, de a játékosan szaladó felhők mögül éppen időben bukkant elő a nap.

A pedagógusok egy csoportja a bonyhádi Ermel Vojnics kápolna és a Danubiana Borászat megtekintése után igazi szabadidős strandolást választott.

Mások sétára indultak Bonyhádon és a templomkörút során az evangélikus, a református, és a katolikus templomot, valamint a zsinagógát tekintették meg. Ezután a tolnai Völgység egyik „világtól elzárt” kisközségében, Grábócon az ortodox szerb Nagyboldogasszony templomot látogatták meg. A kulturális élmények sorát Szálka településen egy tó körüli sétával zárták.

Zuhogó esőben szállt buszra a legnépesebb csoport, ők a Gemenci Erdőbe igyekeztek. Az európai viszonylatban is egyedülálló, híres ártéri erdőben az erdészeti kisvasúttal és gyalogosan tettek kirándulást. Az utazási kalandok mellett több kiállítás, vadpörkölt-ebéd és az esélytelen hadakozás a szúnyogok ellen tette emlékezetessé a túrát.

Voltak, akik az óbányai túrát választották. Ők egy különleges, svájci hangulatot idéző szurdokvölgyben jártak, eleinte inkább az esőre, később már a táj szépségeire is figyelve. A természeti és épített környezet gazdagságát a kulináris élményt adó pisztráng-ebéd koronázta.

A püspökszentlászlói programot választók a festői szépségű arborétum növényvilága mellett a püspöki kápolnát és nyaralókastélyt is megcsodálhatták. Ellátogattak Zengővárkonyba is, ahol a tojásmúzeumban a hazai tojásfestők, -díszítők változatos munkái, valamint távoli tájakról érkezett alkotások is láthatók.

A természeti szépségeken és kulturális élményeken túl egy különleges programot kínáló kirándulás is szerepelt a programban. Akik a Sárköz népművészetére voltak kíváncsiak, azok a decsi tájház és falukép mellett ráadásként a bátaapáti radioaktív hulladéktároló látogatóközpontját is megismerhették. Azok a pedagógusok, akiket pedig leginkább a modern ipari technológia egyik különlegessége érdekelt, ízelítőt kaptak a sárközi múltból is.

Az önálló intézmények vezetői a szekszárdi dombok között dzsipekkel érkeztek a számukra rendezett konzultáció helyszínére.

A változatos és gazdag élményeket adó programokról a kollégiumba visszaérkező pedagógusok lelkes élménybeszámolókat tartottak egymásnak, miközben már az esti gálára készülődtek.

A Vörösmarty Mihály Művelődési Központban megrendezett gálaműsor az evangélikus köznevelés ünnepélyes díjátadójának alkalma.

A megjelenteket Szemerei János, oktatásért felelős püspök köszöntötte személyes élményeket, ebben a tanévben történt találkozásokat, az állam oktatásügyi politikájának jelentős változásait és Egyházunk vezetőségének nevelésért-oktatásért elkötelezett álláspontját is említve. A pedagógus pálya sikerének kulcsát az összhangban, a nyugalomban, az érdeklődésben és a bizalomban jelölte meg köszöntőjében Szemerei János.

A 2022/23-as tanév pedagógus díjazottjairól az Országos presbitérium döntött. Ehhez a döntéshez az intézmények közösségeitől érkeztek a felterjesztések, amelyekhez a Nevelési és oktatási bizottság fűzött szakmai ajánlásokat. Mindezek alapján az idén a Magyarországi Evangélikus Egyház az Év Óvodapedagógusa címet adományozta Fister Zoltánné, a Podmaniczky János Evangélikus Óvoda és Általános Iskola munkatársa részére.

Az Év Tanítója kitüntetésben Jankó Mónika Gabriellát, a Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium pedagógusát részesítette.

Az Országos presbitérium döntése szerint Év Tanára elismerést ettől az évtől kezdődően három pedagógus kapja. A 2022/23- as tanévben az Év Tanára elismerésben Hepp Éva, a Roszík Mihály Evangélikus Általános Iskola pedagógusa, Dr. Mészárosné Verók Mária, a szarvasi Vajda Péter Evangélikus Gimnázium tanára és Istvánffyné Tomka Márta, a Deák Téri Evangélikus Gimnázium tanára részesült.

Az Evangélikus Pedagógiai Intézet saját alapítású kitüntetése, az Arany Lélek díj, amelyet minden évben a tanulók, szülők ajánlására az a munkatárs – pedagógus, vagy az evangélikus intézményben dolgozó bármely kolléga – kap, aki a felterjesztés alapján a legtöbbet tette a gyermekekért.

Ebben a tanévben az Arany Lélek címet Hollós Ágnes, a Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanítója kapta. A díjat átadó Majorosné Lasányi Ágnes a jelölő közösség hosszú méltatásából csak néhányat emelt ki. Például azt, hogy Ági néni már az ovisokkal megismerkedik, családlátogatásra megy leendő elsőseihez, kiemelten figyel az érzelmi intelligencia fejlesztésére, kitartásra, odafigyelésre nevel, folyamatosan kihívások elé állítja a tanulókat, a teljesítés közben bátorít, biztat. Energiáját, idejét nem kímélve végzi hivatását. Munkája nem áll meg az iskola kerítésénél, az EPSZTI tantárgygondozójaként is fáradhatatlan. A laudáció záró gondolataként az idei olvasóverseny hatalmas népszerűségét juttatta eszünkbe Majorosné Lasányi Ágnes.

A mindig éber és előre gondolkodó pedagógusok – saját bevallásuk szerint – csupán pályájuk apró furcsaságai közé sorolták azt, ha már indulás előtt figyelmeztették a kollégák őket, hogy hozzanak „szép ruhát”, vagy ha a sor szélére kellett ülniük.

A kitüntetettek meghatottságukat, meglepettségüket nem elrejtve mondtak köszönetet. Volt, aki megosztotta a közösséggel tanárrá válásának kivonatos történetét és volt, aki nagyon röviden csak ennyit mondott: Soli Deo gloria!

A rendíthetetlen pedagógusok hitvallására Hollós Ágnes köszönő szavainak zárását idézzük: „Lábam előtt mécses a te igéd…” (Zsolt 119, 105).

A kitüntetett pedagógusokat Gadóné Kézdy Edit, a Nevelési és oktatási bizottság elnöke köszöntötte. Szemléletes példákkal sorolta, hogy mi minden változott a tanári pályán, a pedagógus a tananyag átadása mellé mennyi és mennyire eltérő szerepeket is el kell, hogy sajátítson. A mindent érintő változásokban mégis ott az állandóság: itt vagyunk… – összegzett Kézdy Edit. A Deák Téri Evangélikus Gimnázium igazgatónőjéről köztudott, hogy frappáns beszédeket szokott mondani és ismerve személyiségét az is tudjuk, hogy távol áll tőle minden színpadiasság. Ennek a beszédnek a tervezett befejezését viszont nem ismerhettük meg, mert a gála résztvevői „válaszoltak”: … másként nem tehetünk!

Minden díjazottnak gratulálunk, köszönjük eddigi szolgálatukat és további életükre kérjük Isten áldását!

A gálaesten a bonyhádi evangélikus iskola tanulói és tanárai különleges és kiemelkedő ének-zenei műsorszámokkal adtak ízelítőt az iskola közösségi életéből és tehetséggondozó tevékenységéből.

A programot közös éneklés zárta: „Valami véget ér, kezdődik más talán, látod megyünk az élet sivatagán, gyere, mert lépni muszáj….”

A NYEPA második napja a PSEG Atlétikai Centrumában tartott gálavacsorával zárult. A pezsgős koccintás, a gazdag vacsora és a táncos mulatság közösségerősítő élményét köszönjük a szervezőknek!

A rendezvény második napjáról készül további képek megtekinthetők az Evangélikus Nevelés facebook oldalán.

Köszönet a kirándulásokról készített képekért a munkatársaknak.

Szöveg: Bujdosó Erika
Fénykép: Magyari Márton